جهان

 

فاضل حسنو داغلارجا (۱۹۱۴ -   )  FAZIL HÜSNÜ DAGLARCA

هر آنچه که هست، شبیه یکدیگرند

چه اینجا، چه هند، چه آفریقا.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

همه مثل هم به گندم مهر می ورزیم،

همه مثل هم از مرگ می هراسیم،

چه اینجا، چه هند، چه آفریقا.

 

به هر زبان که می خواهد، سخن بگوید، 

چشمهايش واگويه می کنند.

به هر زبان که می خواهد، سخن بگوید،

من آوای بادهایی را می شنوم،

که او در آنها می درود.

 

ما آدمها جدا از هم افتاده ایم،

مرزها، شادی هایمان را آشفته کرده اند.

ما آدمها جدا از هم افتاده ایم،

حال آنکه برادرند با هم،

گنجشکها در آسمان و

گرگها  در زمین.

 

متن اصلی و روايت انگليسی شعر

 

/ 49 نظر / 53 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آينا

سلام . کم پيدائيد جناب عابد !!!!

یاردانقلی

افتتاح وبلاگ طنز!...*** اینجانب یاردانقلی ، پسر عباسقلی خان مرحوم، در کمال صحت وسلامت جسمی وروحی و اخلاقی(!) افتتاح وبلاگ وزین، مسمّی به نام نامی خودرا در این روز فرخنده اعلام می دارم. این اعلامیه صرفا برای اطلاع رسانی صادر شده است و در عین حال همه گونه ارزشی هم دارد!

???

شعر قشنگی بود.من تازه آپ کردم خوشحال ميشم بهم سربزني

Solh

برای دستيابی به نـان٫مسـکن٫آزادی بايد مبـارزه وایستادگی کـرد.براي رفع تبعيض از حقوق زنـهای ايـران بايد مبـارزه ایستادگی کـرد.مـردم ايران حق دارند سوال کنندچـرا در آمد حاصله از منابع طبیعی خرِج گروهای تروريستی حزب الله لبنان ميشود.مـردم ايران حق دارند سوال کنندچـرا آقازادها پولها را از ايران خارج و درکانادا٫هلند٫دبی سرمايه گزاری ميکنند.مـردم ايران حق دارند سوال کنندچـرا ثروت ملی ايران را خرِج گروهای حزب الله وآنها را روانه اروپـا جهت فعاليتهای تروریستی مذهبی وصدور انقلاب ميکنند در حالی که ۷۵٪مـردم ايران زیر خط فقر بسر می برند .ما ملت ایران سیاست را دوست داریم ! میخواهیم بدانیم٫ میخواهیم در سرنوشت خود وایران نقش داشته باشیم .يــاران تــا کــی خمــوش!

پارسی

سايت ادبی پارسی در نظر دارد داستان کوتاه و شعر شما را به انتخاب خودتان بر روی سايت قرار دهد. در صورت تمايل لطفا نسخه ای از اثر خود را به ادرس سايت بفرستيد. در صورت تمايل عکس خود را نيز ارسال کنيد.

سروش

سلام وب لاگ خيلی خوبی داريد اميدوارم قشنگ تر هم بشه... اگر وقت کردی سری هم به ما بزن و نظر قشنگت رو از ما دريغ نکن... فدای تو