ناپرهیزی

مطلبی که امروز می نویسم ، حکم تیغی را داردکه خودم را بیشتر خواهد رنجاند و اینکه دوستان به حساب دیگری بگذارند! ولی درحقیقت غرضم اطلاع رسانی است و بس ،اگر دوست نداشتید با اولین اظهار نظر که موید آن باشد حذف خواهد شد.
گاهی در سایت های مربوط به شعر اینسوی آب چیزی به اسم شعر منتشر می کنم، تا اینجای مطلب مشکلی نیست. مطلب چیز دیگریست.یکی دو ماه پیش شعر بسیار ساده ای در سایتamericanpoems.com نوشتم که اصل آنرا هم در ادامه خواهم آورد،آنچه که برایم اهمیت داشت نقدهایی بود که خوانندگان شعر بر آن نوشتند، و نقد بر نقدهای یکدیگر.اگرچه مطالب ضد و نقیض می نمود ولی سعی آنها در تحلیل شعر و راهنمایی من قابل تامل بود ! به این فکر افتادم که چرا در سایت ،پرشین بلاگ، چنین نمی کنیم؟ یا یکسره تمجید هست انگار همه حافظیم و جیمز جویس و یا تخطئه گویی که هیچگاه کتابی نخوانده ایم چه رسد به شعر و داستان.سر یاری هم نداریم و نقاط ضعف کارها را دوستانه تذکر نمی دهیم و اگر نقدی می شود به حساب دوستی بگذاریم نه به حسابی دیگر.در هر حال دوستانی که می خواهند می توانند شعری که اشاره شد و نقدهای خوانندگان آن را و شیوه برخورد و واکنش آنها با یکدیگر را در این آدرس بخوانند..


لطفا اینجا را کلیک کنید!Far from you
I walk beside my lonely heart
both enclosed with moonlight
we pause

I lean my head
on green shoulders of grass
to weep
in solitude

(Is it
Wind's or your fingers
caressing me smoothly)

/ 10 نظر / 17 بازدید
غلامرضا خسروشاهي

سلام. با اين ايده کاملا موافقم. ماها بيشتر عادت کرده ايم که از همديگر بيشتر تعريف کنيم تا نقد. شايد اين جزيی از فرهنگمون شده که اينجا در دنيای مجازی وبلاگها هم ولمون نمی کنه. اين پيشنهاد شما اگر عملی بشه به نظر من هم کمکی ميشه به فرد يا اثری که نقد ميشه و هم اينکه خود نقدها نيز به مرور پربارتر خواهند شد.

mona

سلام شعرتان خيلي زيبا بود و به نظر من هيچ عيبي نداشت . راستي آيا تحصيلات شما در زمينه ادبيات است؟ {ببخشيد كه فضولي مي كنم }

بهار

مشکل ما اينه که چون عادت به انتقاد نداريم پس جنبه شنيدنشو هم نداريم بخصوص اگه زياد بشه.. يه نفر رو توی يک سايتی می شناختم که خوب می نوشت و خيلی مايل بود نوشته هاش نقد بشه.. وقتی چند نوشته آخرشو که پر از نقد بود می خوندی حس می کردی که ديگه نويسنده حس نوشتنشو داره از دست می ده .. و نوشته هاش رنگ و بوی ديگه ای گرفته .. چيزی که ديگه از دلش بر نمی ياد فقط سعی در اين داره که مخاطب پسند باشه و منتقدينشو راضی کنه.. و الان که الحمدالله نوشتنو کامل گذاشته کنار..!

مژگان بانو

من هم با نظر جناب خسرو شاهی و شما موافقم!

حسن ملايي(حجم سبز)

با سلام و خسته نباشيد! به نظر من اگر اثري به طور جدي نقد بشود ديد نويسنده ( يا خالق اثر هنري ) را وسيع تر مي كند .نقد تعريف و تمجيد و يا توبيخ و زشت انگاري نيست...( مداوم و سر بلند باشيد...)

mona

اگر راهنماي راهم باشيد بسيار ممنون خواهم شد.

شبيه تو

سلام نيماي عزيز. امروز از يك لينك پيدات كردم هر چند دير ...! من با نقد صريح و دقيق موافقم. چرا خودمان آغاز كننده نباشيم؟

ليلا

من نقد را مقوله جالبي ميدانم اما نه در جائي كه آدمها ظرفيتشان محدود است و سوادشان هم مثل من كم . از اينكه مرتب سر ميزنيد خيلي ممنونم .

mona

سلام اگر اشكالهاي شعرهامو بگيريد ممنون مي شوم البته خودم ميدونم كارم از اشكال گذشته !!

فرهاد

سلام نيما جان . خوبين ؟ نوشته امروزت هم زيباست . موفق باشين . باي